Czy wiesz że zabieg higienizacji powinno wykonywać się co 6 miesięcy a w aparacie stałym nawet co 3-4 miesiące?
Domowa higiena podczas gdy użytkujemy stały aparat ortodontyczny jest utrudniona. Nie dziwne więc, że znacznie szybciej odkłada się na zębach oraz elementach aparatu (głównie na zamkach) kamień nazębny, osad oraz płytka nazębna.
Podczas zabiegu higienistka oczyszcza nie tylko zęby, ale również elementy aparatu, aby wyglądał tak jak w dniu w którym został założony. Przez co również ogranicza rozwój niekorzystnych bakterii w jamie ustnej.
Jednak częstsze wizyty higienizacyjne nie zwalniają ze starannego dbania o higienę jamy ustnej w domu.
Pacjent leczony ortodontyczne powinien poświęcić więcej czasu na dokładne umycie zębów. Na rynku istnieje cały szereg przyborów ułatwiających domową higienę.
1. Szczoteczka manualna/elektryczna/soniczna (nie ma znaczenia jaka, każdą da się dokładnie umyć zęby, różnią się jedynie sposobem używania). Warto zaopatrzyć się również w składaną szczoteczkę manualną i mieć ją zawsze przy sobie. Wszystkie szczoteczki mają do wyboru różne końcówki w tym ortodontyczne ze specjalnie wyciętym rowkiem.
2. Szczoteczki międzyzębowe różnych rozmiarów (używamy ich do oczyszczania przy zamkach ortodontycznych pod łukiem, nigdy pomiędzy dwoma zębami)
3. Szczoteczka jednopęczkowa (pomocniczo w trudniej dostępnych miejscach)
4. Nić dentystyczna – można zakupić specjalną nić ze sztywną końcówką dzięki czemu łatwiej będzie przewlec ją pod łukiem.
5. Irygator – jako wspomaganie nitkowania (nie zastępuje nitkowania), ale również do oczyszczania trudniej dostępnych zakamarków w zamkach ortodontycznych). Można wybrać stacjonarny lub przenośny.
6. Wosk ortodontyczny – nie ma związku z higieną ale zawsze warto go mieć przy sobie gdyby któryś z elementów aparatu niespodziewanie zaczął uwierać/ranić błonę śluzową lub dziąsło.
Należy nie zapominać że liczy się nie ilość przyborów ale umiejętność prawidłowej techniki ich używania.
Najnowsze komentarze