Kiedy zaczynamy rozważać leczenie ortodontyczne należy zwrócić uwagę na parę czynników: czas leczenia, higienę jamy ustnej oraz koszty związane z samym aparatem ortodontycznym. 

1. Czas.  Trzeba pamiętać, że okres przed ślubem może być problematyczny i wywoływać stres zarówno u pacjenta („jak będę wyglądać w aparacie podczas swojego ślubu”- chyba że nie stanowi to problemu), jak i u ortodonty (presja czasu). U kobiet również newralgiczny może okazać się okres, w którym pacjentki planują zajść w ciążę – podczas diagnostyki przed i w trakcie leczenia aparatem ortodontycznym wykonuje się parę zdjęć rentgenowskich. Warto wspomnieć, że czas leczenia to około 2 lata :).

2. Higiena jamy ustnej. Podczas leczenia należy pamiętać, że zęby będą wymagały jeszcze dokładniejszej pielęgnacji. Oprócz mycia zębów po każdym posiłku, nitkowaniu oraz używaniu specjalistycznych szczoteczek, warto zgłaszać się na wizyty higienizacyjne do gabinetu stomatologicznego.

3. Koszty związane z aparatem ortodontycznym. Leczenie ortodontyczne i związane z nim koszty zależą od tego jaką pacjent ma wadę zgryzu, jaki typ aparatu wybierze oraz czy będą potrzebne dodatkowe zabiegi w trakcie lub po zdjęciu aparatu.

Często podczas umawiania pierwszej wizyty do ortodonty pacjenci zadają pytanie odnośnie harmonogramu wizyt. Jak to wygląda krok po kroku, najlepiej zobrazować w punktach:

1. Konsultacja ortodontyczna, na której lekarz zbada jaką wadę zgryzu mamy oraz sprawdzi, czy zęby wymagają leczenia stomatologicznego. Również podczas tej wizyty otrzymamy niezbędne skierowania potrzebne do diagnostyki.

2. Wizyta w pracowni radiologicznej w celu wykonania niezbędnych badań np. zdjęcia pantomograficznego oraz cefalometrycznego.

3. Wykonanie skanów lub wycisków pod modele diagnostyczne oraz dokumentacji fotograficznej.

4. Plan leczenia ortodontycznego, na którym lekarz przedstawia różne warianty oraz omawia indywidualny przebieg leczenia. Na tej wizycie można spodziewać się również skierowań do specjalistów takich jak: chirurg, logopeda czy fizjoterapeuta.

5. Jeżeli jest to konieczne trzeba udać się do stomatologa, aby wyleczyć zęby z próchnicy.

6. Przed założeniem aparatu zalecane jest wykonanie higienizacji, czyli skaling (oczyszczenie z kamienia) i piaskowanie (oczyszczenie z osadu). Przed samym założeniem aparatu (na 2-3 tygodnie przed) nie należy wykonywać fluoryzacji.

7. Założenie aparatu ortodontycznego. Rodzaj zamków ortodontycznych oraz ligatur należy do pacjenta.

Tekst przygotowany przez Beatę Brzumińską – Opiekuna Pacjenta z Ortholand.