W ostatnich latach coraz większą̨ popularnością̨ cieszy się̨ najmłodsza ze szczoteczek elektrycznych – szczoteczka soniczna.
Dlatego dzisiaj przedstawimy Państwu informacje dotyczące właśnie szczoteczki sonicznej, inaczej zwanej również̇ szczoteczką dźwiękową̨.
Działanie szczoteczki sonicznej polega na emitowaniu fal dźwiękowych o częstotliwości ok. 31 – 62 tys. drgań/minutę w zależności od modelu/marki szczoteczki.
Tak jak w przypadku szczoteczek: manualnej oraz elektrycznej ważna jest prawidłowa technika jej używania, którą opiszemy poniżej.
W pierwszej kolejności moczymy główkę szczoteczki pod bieżącą̨ wodą, po czym nakładamy niewielką ilość pasty do zębów.
Następnie umieszczamy szczoteczkę w jamie ustnej i dopiero wówczas ją uruchamiamy.
Podobnie jak w przypadku szczoteczki manualnej włosie ustawiamy pod kątem 45 stopni w kierunku brzegu dziąsłowego zarówno na powierzchniach policzkowych i wargowych jak też podniebiennych i językowych zębów. Pamiętamy, aby przy siekaczach od strony podniebienia i języka główkę szczoteczki ustawić pionowo.
Szczoteczka soniczna większość pracy wykonuje za nas.
Naszym zadaniem jest przesuwanie jej po kolei po wszystkich zębach – w każdym obszarze, który obejmuje główka szczoteczki zatrzymujemy ją na około 3 sekundy, żeby dokładnie oczyściła zęby z płytki bakteryjnej.
Wprawdzie szczoteczka soniczna sama w sobie wykonuje delikatne ruchy wymiatające, jednak w szczególnych przypadkach może się to okazać za mało, dlatego warto dodać dodatkowo ruch wymiatający.
Tak samo oczyszczamy powierzchnie żujące i sieczne, przesuwając szczoteczkę ząb po zębie i zatrzymując na około 3 sekundy.
Ważne jest, aby podczas szczotkowania nie pominąć żadnego zęba lub też powierzchni zęba, dlatego warto podzielić sobie jamę ustną na łuki/ćwiartki i myć zęby po kolei.
Ze względu na wymienne główki, szczoteczki soniczne dają możliwość dopasowania odpowiedniej końcówki w zależności od potrzeb i preferencji użytkownika.
Ponadto większość modeli posiada możliwość wyboru trybu szczotkowania, czujnik siły nacisku, wbudowany bluetooth, dzięki któremu możemy połączyć się z aplikacją czy też wbudowany timer.
Na koniec przypominamy, aby regularnie wymieniać główkę – maksymalnie co 3 miesiące lub wcześniej, jeśli widzimy. Zalecany czas szczotkowania zębów to 3 minuty rano i 3 minuty wieczorem .

Tekst przygotowany przez dyplomowaną higienistkę stomatologiczną Natalię Skrajną z Ortholand.

✅ Zapraszamy do kontaktu:
📧 recepcja@ortholand.pl
📲 603 887 203
➡ Gen. Meriana C. Coopera 12G,
➡ 01-315 Warszawa, Bemowo