Licówki są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby w szybkim czasie pochwalić się nowym, olśniewającym uśmiechem.
Ostateczny efekt zależy oczywiście od materiału, z jakiego są wykonane te uzupełnienia. Warto więc zapoznać się z ofertą dostępną w naszym gabinecie.
Licówki są to cienkie płatki najczęściej wykonywane z porcelany lub kompozytu, mocowane na wargowej (licowej) stronie zębów za pomocą specjalnego cementu stomatologicznego.
Dzięki nim możemy poprawić estetykę uśmiechu oraz wyeliminować niedoskonałości zębów poprzez zmianę ich koloru/ kształtu/ długości/ szerokości.

Jakie licówki możecie Państwo wykonać w gabinecie Ortholand:
> licówki kompozytowe
-wykonywane są z najwyższej jakości kompozytów estetycznych, których odcień dobiera się tak, aby wygląd zęba był jak najbardziej zbliżony do naturalnego.
Zalety: minimalna inwazyjność (minimalny lub zupełny brak preparacji), naprawialność, redukcja ilości wizyt niezbędnych do realizacji planu leczenia estetycznego, ekonomia (znacznie tańsza wersja dla pacjenta)
Bardzo ważna jest świadomość ze strony pacjenta dotycząca codziennej higieny, stosowania odpowiednich past (o zredukowanej ścieralności) i profesjonalnego repolishingu w gabinecie – zalecamy wizyty kontrolne przynajmniej raz w roku.
> licówki porcelanowe
-zdecydowanie mniej inwazyjne niż korony protetyczne, ale nieco bardziej niż w przypadku licówek kompozytowych. Mają wiele zalet: są wysoce estetyczne oraz wyglądają jak zęby naturalne ponieważ są cienkie i przepuszczają światło do wnętrza zęba . Ponadto preparacja jest zminimalizowana ,a szkliwo pozostaje zachowane na możliwie maksymalnej powierzchni. Są znacznie droższe, lecz dzięki specyfice stosowanego materiału, zapewniają bardziej naturalny wygląd zębów. Ich kolor również może być w prosty sposób dobrany do barwy uzębienia. Charakteryzują się one niezwykle wysoką wytrzymałością na zniszczenia. Przy ich wykonywaniu lekarz współpracuje z laboratorium protetycznym.
> licówki pełnoceramiczne
-mają podobne warstwy jak ząb, czyli warstwę szkliwa i zębinę porcelanową. Podbudową pod licówkę jest porcelana wykonana z cyrkonu lub tlenku glinu.
Nie ulegają przebarwieniom, są bowiem odporne na osadzanie się kamienia nazębnego i innych osadów.
> licówki non-prep
-są wykonywane bez wcześniejszej preparacji zęba, jest to podejście najbardziej zachowawcze jakie możemy zastosować w przypadku wykonywania uzupełnień pośrednich w obrębie zębów przednich.
Wskazania: szpary międzyzębowe, umiarkowane przebarwienia zębów oporne na wybielanie, nieprawidłowości kształtu i rozmiaru zębów, zamykanie czarnych trójkątów, korekta pozycji zębów , pacjenci z dentofobią.
Przeciwwskazania to: znaczne przebarwienia zębów, stłoczenia , zęby nadmiernie zrotowane (obrócone) lub nachylone.

Sposób zakładania licówki:
-bez szlifowania – podczas tej procedury nie ingeruje się w tkanki zęba, w związku z tym zakładanie licówek jest procesem odwracalnym. Przed pobraniem wycisku zęby są jedynie delikatnie matowione. Licówki bez szlifowania są doskonałym rozwiązaniem w przypadku likwidowania diastemy, wydłużenia zębów albo zmiany ich koloru. Ten sposób dotyczy licówek kompozytowych oraz non-prep.
-z uprzednim szlifowaniem zęba – polega to na niewielkim zeszlifowaniu warstwy wargowej szkliwa w celu zrobienia miejsca pod płatek licówki. Uprzednie szlifowanie jest niezbędne, jeśli będziemy ingerować w korygowany ząb, np. jeśli chcemy zmniejszyć rozmiar zębów, cofnąć zęby delikatnie wysunięte lub wyrównać optycznie zęby obrócone. Ten sposób dotyczy licówek porcelanowych i pełnoceramicznych.

Warto wiedzieć
Bezwzględne przeciwwskazania do zakładania licówek:
-aktywne choroby dziąseł i przyzębia
-ubytki poddziąsłowe
-brak stabilnego i obustronnie zbilansowanego zwarcia
-mała ilość twardych tkanek zęba
-osoby młodociane

Względne przeciwwskazania :
-ekstremalne przebarwienia tkanek zęba
-kiedy problem estetyczny można łatwiej rozwiązać w sposób mniej inwazyjny niż pokrycie zębów licówkami

Licówki nie tylko zmieniają kształt i kolor uzębienia, mają wręcz efekt terapeutyczny. Obejmuje zarówno estetykę oraz komfort pacjenta, którego scenariusz udaje się zapisać w takich aspektach jak:
-bezinwazyjność dla przyzębia
-absolutnie mniej inwazyjna alternatywa dla koron protetycznych , gdzie preparacja oznacza znaczną utratę twardych tkanek zęba
-zmniejszają osadzanie się płytki nazębnej
– przy delikatnym opracowaniu często wzmacniają sztywność zębów
-poprawiają funkcję odgryzania pokarmów
-mogą mieć pozytywny wpływ na fonetykę
-poprawiają stan psychiczny i pewność siebie pacjenta

Jeżeli zastanawiają się Państwo czy licówki są rozwiązaniem dla Was – zapraszamy na konsultację do lekarza dentysty, który zajmuje się stomatologią estetyczną.

👉 dr Magdalena Rybak 🦷

Zapraszamy do kontaktu:

Tel. 603 887 203

mail: recepcja@ortholand.pl
Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00
Sobota: 8:00 – 14:00