Podstawą każdego leczenia stomatologicznego stanowi zaufanie i pozytywna atmosfera. W leczeniu dzieci jest to jeszcze ważniejsze ze względu na charakter współpracy z pacjentami w tej grupie wiekowej.  U dorosłego pacjenta lęk w zasadzie udaje się w mniejszym lub większym stopniu kontrolować; nie jest to takie łatwe w przypadku dzieci. Dziecko inaczej odczuwa emocje w trakcie wizyty .

Przed wizytą rodzic w prostych słowach powinien poinformować dziecko o planowanej wizycie u stomatologa i jej celu – np. obejrzenie i zbadanie zębów i nauka ich mycia.

Wizyta Adaptacyjna u stomatologa służy  zapoznaniu dziecka ze stomatologiem oraz miejscem jego pracy. Najlepiej taką wizytę odbyć około 1 roku życia dziecka. Powinna mieć ona  formę zabawy. Podczas takiej wizyty rodzice są informowani jak powinni dbać o zęby swojej pociechy. Lekarz dentysta przez cały czas trwania wizyty buduje zaufanie i stara się oswoić dziecko z gabinetem stomatologicznym. Na koniec, kiedy mały pacjent jest odpowiednio przygotowany, wykonuje się przegląd jamy ustnej.

Ważne jest aby dziecko nie zjawiało się na pierwszej wizycie z bólem zęba czy innymi przykrymi dolegliwościami. Ponieważ  gabinet będzie się dla niego wiązał z z przykrymi doświadczeniami.

Ważna jest również postawa rodziców. Jeśli dziecko w domu słyszy że którys z rodziców stresuje się wizytą u dentysty to zakłada że każda wizyta w gabinecie kojarzy się ze stresem. Przed wizytą  nie  należy używać przed takich  stwierdzeń jak : „nie bój się” lub „na pewno nie będzie boleć”, ponieważ dziecko w takim wypadku będzie wiedziało, że to są odczucia rodziców i nastawi się negatywie.

Pamiętajmy aby na pierwszą wizytę dzicko przychodziło wypoczęte  jest to kolejny czynniki wpływający na jakość współpracy dziecka z lekarzem. Im bardziej dziecko jest zmęczone tym większe niebezpieczeństwo, że nie będzie chętne do współpracy. Dlatego na wizyte u stomatologa najlepiej przeznaczyć czas, kiedy dziecko jest wypoczęte.

Specjalista stomatologii dziecięcej dr Weronika Jończyk

Zapraszamy do kontaktu:

Tel. 603 887 203

mail: recepcja@ortholand.pl
Poniedziałek – Piątek 8:00 – 20:00
Sobota: 8:00 – 14:00